Jak správně třídit odpad

Odpad je palčivým tématem dnešní doby. Vidíme ho všude kolem sebe a i ten nejšetrnější člověk za sebou bohužel každý den zanechá znatelnou odpadní stopu. Alespoň minimálnímu množství odpadu se zkrátka vyhnout nelze, ani když se sebevíc snažíme. Pokud mu ale budeme věnovat určitou pozornost a péči, nemusí být samotná existence odpadu v zásadě špatně. Spousta různých materiálů se totiž dá recyklovat a následně znovu využít na výrobu nových věcí. Recyklaci mají většinou na starosti specializované provozovny, ale i my sami jí můžeme napomoci – a to správným tříděním odpadu. Víte, že Česká republika patří v třídění mezi světové přeborníky a že barevné rozlišení kontejnerů je ve spoustě zemí úplně stejné? A jak jste na tom vy? Pokud byste si rádi osvěžili základní pravidla pro třídění nebo se chcete ujistit, že děláte vše správně, čtěte dál.

Modrá znamená papír

Do kontejneru či popelnice modré barvy patří samotný papír a dále různé papírenské výrobky, můžete do něho vhodit i časopis, sešlapanou krabici nebo papírovou tašku. Odpadní nádoba nemusí být modrá celá, stačí některé barevné prvky (například víko). A co do ní rozhodně nepatří? Knihy s ponechanou celou vazbou a dále jakkoliv znečištěný papír. S promaštěným obalem od uzenin nebo krabicí od pizzy zde tedy bohužel nepochodíte.

Žlutá patří plastům

Vzhledem k tomu, že plastového odpadu se na celém světě vyprodukuje úplně nejvíc, se hodí, že žlutý kontejner jemu určený na první pohled mezi ostatními září. Plastům poslouží jak zvonový kontejner, tak plastová nádoba s vrchním plněním. Stejně jako papírovou krabici se i plast důrazně doporučuje před vyhozením sešlápnout – to pro úsporu místa. Také u plastů platí, že nesmí jít do odpadu znečištěny, umaštěny či se zbytky chemikálií. Pozor na to.

Zelená či bílá pro sklo

Recyklační pravidla přisoudila sklu lahvově zelenou barvu. Někde se ale můžete setkat také s bílým kontejnerem. Pokud jsou k dispozici nádoby obou barev, pak do zelené směřuje sklo barevné, zatímco do bílého bílé. Kontejneru na sklo se obloukem vyhněte, pokud chcete vyhazovat zrcadla, autosklo, sklo pokovené/zlacené nebo keramiku a porcelán.

Bioodpad má hnědou

Ani zbytky potravin a další bioodpad, a to i když nedisponujete kompostem, nemusí končit v koši a následně v popelnici na odpad směsný. Vyhození do kontejneru či popelnice hnědé barvy zaručí, že i biozbytky poslouží novému účelu. Do bioodpadu patří ovoce a zelenina, skořápky, čajové sáčky a kávová sedlina, části rostlin, posekaná tráva, listí nebo popel z dřevěného uhlí. Nesmí sem ale přijít zbytky masa a mléčných výrobků, olej z fritovacího hrnce nebo cigaretové nedopalky.

Další možnosti barvy

Jistě jste si všimli, že obzvlášť ve větších městech jsou k dispozici i barevné nádoby jiných odstínů než modré, žluté, zelené a hnědé. Jaké to jsou a k čemu jsou určeny? Do černo-oranžových nádob směřujte použité nápojové kartony. Šedivá varianta patří kovům, tedy recyklovatelným plechovkám, konzervám nebo různým součástkám, oproti tomu červená skrývá elektroodpad. Jak vidíte, možností třídění a recyklace je opravdu mnoho. Neváhejte a využijte je všechny.