Jak chránit životní prostředí

Téma ochrany životního prostředí rezonuje v posledních letech naší společností silněji než kdy jindy. A je to tak dobře. Od přírody si hodně bereme a je potřeba, abychom jí stejnou měrou péči opláceli. Abychom ji chránili, nemusíme být nutně odborníky v oblasti ekologie. I každodenní zdánlivé maličkosti dokážou přispět k tomu, aby se nám na světě žilo o kus lépe. Stačí, když se k němu budeme chovat tak, jak chceme, aby se choval on k nám.

Třídění odpadu

Odpad je pro planetu opravdu velkou zátěží. Jeho produkci se v podstatě nedá zabránit, byť se šetrným přístupem a například omezením používání jednorázových obalů může redukovat na minimum. Správné třídění a následná recyklace odpadu dokáže ale přírodě velkou měrou ulevit. Základní třídění na plasty, papír a sklo není třeba dlouze představovat. Prostřednictvím speciálních odpadních nádob ale dnes můžeme zlikvidovat také kovy, oleje, nápojové kartony nebo elektroodpad. Zvláštní kategorii pak tvoří bioodpad, který můžeme jak vyhodit do popelnice hnědé barvy, tak zužitkovat v domácím kompostu. 

S tříděním odpadu souvisí i jeho recyklace. Čím dál více firem vyrábí produkty z recyklovaných materiálů. Zkuste se poohlédnout třeba po oblečení z již použité vlny nebo po botách, při jejichž výrobě byl využit vyhozený plast. Určitě nebudete litovat.  

Každodenní (ne)maličkosti

Výše jsme již zmínili možnost omezení jednorázových obalů. Ty se dají jednoduše nahradit znovupoužitelnými boxy na potraviny, látkovou taškou na nákupy či termolahví na nápoje. Čím dále více obchodů (např. drogerie) nabízí také bezobalový sortiment, který si můžete nakoupit do vlastních obalů.

Další oblastí, která si zaslouží zvýšenou ekologickou pozornost, je móda. Co děláte se starým oblečením? Pokud dosud končilo v popelnici, je třeba to rychle změnit. Kousky v dobrém stavu, které ze skříně vyřadíte, můžete jednoduše poslat dál, ať už do second handu, nebo přes inzertní portály, jako je např. Vinted. Vděčny vám za ně budou také různé charity. V případě nákupu nového oblečení dávejte před co nejlevnějším přednost kvalitnímu z bio nebo eko materiálů.

Poslední věcí, které se v tomto článku dotkneme, je sdílená ekonomika – téma možná kontroverzní, ale při správném uchopení pro ekologii rozhodně prospěšné. Ke sdílení patří třeba pořízení kartičky do knihovny (ušetření papíru vydaného na nové knihy), jízda hromadnou dopravou místo auta (snížení emisí) nebo využití nejrůznějších půjčoven (zabránění hromadění věcí a následně odpadu). Za vyzkoušení to stojí, co říkáte?Máte další tipy, jak životnímu prostředí ulevit? Dejte nám určitě vědět.