Do jakého odpadu patří krabice od mléka?

Pokud i vy dáváte přednost trvanlivému mléku, možná občas váháte, do jakého odpadu následně vyhodit jeho obal. Jsou to totiž právě nápojové kartony, u kterých lidé mnohdy tápou, do kterých kontejnerů vlastně patří. 

Produkce nápojových obalů v ČR

Nápojové kartony na trvanlivé mléko jsou v podstatě neodmyslitelným artiklem téměř všech českých domácností. Často se sice hovoří o tom, že se mléko v Tetrapaku nikdy nemůže zcela vyrovnat mléku čerstvému, i přesto je ale o trvanlivé mléko stále větší zájem. Dle dostupných zdrojů se během roku uvede na český trh více než 17 tisíc tun nápojových obalů. Kam ovšem následně tyto obaly správně vyhodit? Jestliže jste doposud vyhazovali nápojové kartony do běžné popelnice, je nejvyšší čas to změnit. Tetrapak obaly se totiž dají snadno recyklovat, a využít tak při další výrobě.

Krabice od nápojů patří do oranžové popelnice

V dnešní době se nápojové kartony používají nejen na mléko, ale například také na džusy, krabicové víno, mošty a další podobné tekutiny. Na jednu běžnou domácnost tím připadá skutečně dost odpadu, který pokud se správně nevytřídí, zbytečně zamořuje naši planetu. Kam tedy krabice od mléka správně vyhodit? Je to velmi jednoduché. Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů. Patří sem veškeré nápojové obaly označené jako C/PAP, 81 nebo 84. V případě, že si tak nebudete náhodou jisti, jestli konkrétní obal do oranžového kontejneru opravdu lze vyhodit, můžete se podívat na označení na obalu.

 

Pozor, nenechte se zmást, pokud místo na oranžovou popelnici narazíte na černou popelnici s oranžovým víkem. Její funkce je zcela stejná jako u oranžové popelnice. 

 

 

Kam s krabicí, když chybí oranžová popelnice?

Počet oranžových popelnic se v České republice sice neustále zvyšuje, i přesto však na mnoha místech s kontejnery na tříděný odpad stále chybí. I v tu chvíli ale patří Tetrapak obaly do tříděného odpadu, i když způsob recyklace není v této oblasti zcela jednotný. Na některých místech se obaly od mléka a jiných nápojů vyhazují do modrých kontejnerů, které jsou primárně určeny na papír. Jinde se zase vhazují do žlutých popelnic na plast. Přesné pokyny, co do konkrétního kontejneru patří, by měly být vždy uvedeny přímo na něm. Pokud tomu tak není, můžete se obrátit na příslušný obecní či městský úřad nebo přímo na firmu, jež svoz a recyklaci odpadů zajišťuje.