Co rozhodně nepatří do papíru

Recyklování papíru má v našich končinách dlouholetou tradici. Jedná se o proces náročný, ale díky moderním technologiím je velmi užitečný. Každý papír se dá recyklovat 4-5x, v závislosti na typu buničitých vláken, využití papíru a jeho původnímu zpracování. Četnost recyklace ovlivní třeba impregnace papíru nebo jeho kontaminace látkami cizorodého původu. Vzhledem k tomu, že během recyklačních procesů ztrácejí vlákna pevnost a pružnost, snižuje se tak možnost jejich využití.

 

Výrobky z recyklovaného papíru

Recyklovaný papír se často využívá pro výrobu lepenkových krabic, plat na vejce, ruliček využívajících se pro návin, balicí papír nebo papír toaletní. Jedná se o produkty, u kterých samotná kvalita papíru nehraje až tak velkou roli.

 

Co nepatří do modrého kontejneru na papír?

Ne každý papír je vhodný pro recyklaci a tudíž jej můžeme vhodit do modrého kontejneru. Co do něj tedy nevhazovat?

Samozřejmostí je papír jakkoli znečištěný, mokrý nebo umaštěný. Ani krabice od pizzy bychom do této nádoby neměli házet. Často bývají mastné nebo jinak znečištěné. Vhodné nejsou ani použité kuchyňské utěrky nebo papírové kapesníky. Ty patří do odpadu směsného. Kromě toho se jedná o papír již několikrát recyklovaný, který je méně kvalitní. Vlákna celulózy jsou v tomto případě velmi krátká.

Do modrého kontejneru nepatří ani celé svazky knih, ty můžeme vhazovat pouze bez pevné vazby, která patří opět do směsného odpadu. Do papíru nepatří ani termopapír, na kterém jsou tištěné účtenky, papír voskový, křídový nebo uhlový (určený pro kopírování). Také pauzák nelze dále recyklovat. Při jeho výrobě se totiž používají chemické látky a ty mají vliv na fyzikální vlastnosti papíru. Do modrého kontejneru nevhazujeme ani papír, který má lesklou povrchovou úpravu (obálky některých časopisů). Nevhazujeme do něj ani plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru. Do modrého kontejneru nepatří ani fotografie. Fotopapír je totiž potažený speciální tenkou vrstvou a patří do odpadu směsného.