Co nepatří do plastů?

Plasty představují velkou část odpadu. Pro jejich třídění je určený žlutý kontejner. Produkty vyrobené z recyklátu jsou mnohdy stejně kvalitní jako ty, které se vyrábějí z primárních surovin. Při jejich recyklaci však dochází k degradaci, která je příčinou omezení množství využití. Degradaci způsobují termické, chemické, mechanické a biologické procesy, které se využívají pří recyklaci plastů.

 

Co nevhazovat do žlutého kontejneru?

Do žlutého kontejneru určeného pro tříděné plasty rozhodně nepatří staré linoleum nebo další podlahové krytiny vyrobené z plastů a další produkty vyrobené z PVC, potrubí z novoduru, obaly od nebezpečných a čistících látek nebo žíravin a barev, mastné obaly z plastu nebo molitan. Do kontejneru určeného pro třídění plastů nepatří ani prázdné náplně do tiskárny. Ty totiž nelze rozdrtit v běžné drtičce. Také stavební polystyren do žlutého kontejneru nevhazujte.

 

Do žlutého kontejneru můžete vhodit

Produkty vyrobené z plastu, plastové fólie, sáčky či tašky, PET lahve, které jsou čisté, sešlápnuté a zbavené PVC obalu, čisté kelímky od jogurtů a lahůdek nebo obaly od kosmetických přípravků, balicí fólie používané na spotřební zboží, obaly od CD. Pokud chcete vhodit do žlutého kontejneru polystyren, je potřeba dávat menší kusy. Vhodit můžete polystyren sloužící jako obal pro nové spotřebiče.

Na některých výrobcích naleznete přímo symbol, zkratku a číslo. To je umístěno v trojúhelníčku a pod ním zkratky:

  • PET – číselný kód 1
  • HDPE – číselný kód 2
  • PVC – číselný kód 3
  • LDPE – číselný kód 4
  • PP – číselný kód 5
  • PS – číselný kód 6

Co se vyrábí z recyklátů?

PET lahve se využívají pro výrobu textilních vláken, která slouží třeba jako výplň do přikrývek, spacáků nebo zimních bund. Fólie a sáčky se používají opět na výrobu sáčků nebo igelitových pytlů a tašek. Plastové směsi se využívají pro výrobu odpadkových košů, plotových desek, zahradního nábytku a nářadí nebo zatravňovacích dlaždic.